MAB-NATURA
Projekt z naslovom »Dvig ozaveščenosti prebivalstva o pomenu biotske raznovrstnosti in varovanja narave na območju Obsotelja in Kozjanskega«
NASLOV PROJEKTA: Dvig ozaveščenosti prebivalstva o pomenu biotske raznovrstnosti in varovanja narave na območju Obsotelja in Kozjanskega
AKRONIM PROJEKTA: MAB-NATURA
TRAJANJE PROJEKTA: 1. 1. 2023 - 30. 7. 2024
VODILNI PARTNER:
- LAS OBSOTELJE IN KOZJANSKO
PARTNERJI:
- OBČINA KOZJE
- ZAVOD ZA KULTURO, TURIZEM IN RAZVOJ ROGATEC
- TURIZEM PODČETRTEK, BISTRICA OB SOTLI IN KOZJE
OPIS PROJEKTA:
Območje LAS Obsotelje in Kozjansko v velikem delu sovpada z zavarovanimi območji, večinsko ga pokrivajo območja NATURA 2000, nadvse pomembno za območje pa je Biosferno območje Kozjansko in Obsotelje (MAB območje). Zavarovana območja so dokaz biotske raznovrstnosti in nadpovprečno ohranjene naravne krajine, hkrati pa so lahko priložnost za vzpostavitev zelenih delovnih mest, vzpostavljanje modelov krožnega gospodarstva in primer dobre prakse, ki je prenosljiv tako znotraj LAS kot širše.
Operacija s svojimi aktivnostmi (razvoj novih izobraževalnih programov, naložba v inovativno razgledno ploščad) bo podpora varstvu okolja in ohranjanje narave zavarovanih območij na območju LAS. Izvedene aktivnosti bodo imele pomemben vpliv na ohranjanje biotske raznovrstnosti in varovanja okolja ter ozaveščenosti prebivalstva o pomenu ohranjanja kulturne krajine, zmanjševanju onesnaževanja okolja oz. obremenjevanju okolja z negativnimi dejavniki. Za dosego ciljev operacije se predvideva tudi manjša naložba v izboljšanje okolja (ureditev razgledne ploščadi).
CILJI:
- Vzpostavitev pogojev za interpretacijo zavarovanega območja narave,
- razvoj novih izobraževalno-izkustvenih vsebin s področja trajnostne rabe naravnih virov,
- aktivno vključevanje ranljivih ciljnih skupin v aktivnosti operacije,
- vzpostavitev inovativnega razvojnega partnerstva.
PRIČAKOVANI RAZULTATI PROJEKTA:
- urejena razgledna ploščad,
- razvita in izvedena 2 izobraževalna programa za mlade in starejše,
- izvedena izkustvena delavnica v naravi,
- 30 udeležencev ranljivih ciljnih skupin na izvedbi programov/delavnic,
- vzpostavljeno inovativno partnerstvo.
- povezavo na spletno stran Evropske komisije, namenjene Evropskemu kmetijskemu skladu za razvoj podeželja: https://agriculture.ec.europa.eu/common-agricultural-policy/rural-development_en
- povezavo na spletno stran PRP 2014–2020: https://skp.si/